Witamy na Skoki-forum.pl Zapraszamy do rejestracji!
 Ogłoszenie 
Zapraszamy do wspomagania finansowo forum: zasilacz portfela

Zapraszamy na audycję "Trubadurzy skoków" prowadzoną przez Ski Jumping Wolfpack w najbliższą niedzielę o godzinie 20 tutaj.

Zapraszamy do udziału w finałowym Quizie wiedzy o skokach narciarskich - Ostatni start 27 marca (poniedziałek) o godzinie 19:30

Poprzedni temat «» Następny temat

Letalnica bratov Gori?ek

Autor Wiadomość
Szczurini

Ulubiony Skoczek: Ma?ysz, Stoch, Kasai, Koivuranta, Forfang.
Grupa: Wizjoner Skoków

Poziom: 51
HP: 5488/10164
 54%
MP: 0/4853
 0%
EXP: 110/280
 39%
Wysłany: 2015-11-15, 22:23   Letalnica bratov Gori?ek  

Pełna nazwa: Letalnica bratov Gori?ek
Miasto: Planica
Punkt HS: 225 m
Punkt K: 200
Rok konstrukcji: 1969
Ilość skoczni w mieście: 8
Nachylenie progu: 11.25 st.
Wysokość progu: 2 m
Długość rozbiegu: 123.8 m
Nachylenie zeskoku: 33 st.
Średnia prędkość: 108 km/h
Pojemność stadionu: 50000
Rekord zimowy oficjalny: PREVC Peter - 248.5m (2015-03-20)

Cytat:
W odległych latach trzydziestych minionego wieku, choć sporty narciarskie były już w Słowenii dobrze znane i uprawiane, wszelkie turnieje i zawody znajdowały się dopiero w początkowym stadium rozwoju. Z tego też powodu kibice, by podziwiać sportową rywalizację i niepokonanych wówczas Norwegów, musieli wyjeżdżać na konkursy zagranicę. Wśród nich znajdowali się generalny sekretarz (dawnego) Jugosłowiańskiego Związku Sportów Zimowych Joso Gorec oraz inżynier Stanko Bloudek. To właśnie oni w 1933 roku wymyślili ideę uczynienia ze Słowenii międzynarodowej "areny" sportowej, której nieodłącznym elementem byłaby duża skocznia narciarska. W owym czasie tylko dwóch skoczków na świecie, Kanadyjczyk Robert Lymbyrne i Norweg Sigmund Ruud, mogło się pochwalić skokami ponad 80 metrów. Ale już wtedy inżynier Bloudek wierzył, że niedługo zawodnicy będą w stanie osiągać odległości dłuższe niż 100 metrów...
Jednak pomysł budowy w Planicy gigantycznej skoczni nie spodobał się w kraju, a zagranicą spotkał z protestami, szczególnie zagorzałymi ze strony FISu. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności prace rozpoczęły się: Bloudek wraz doświadczonym konstruktorem Ivanem Rozmanem wybrali możliwie jak najlepszą lokalizację i zabrali się do budowy słynnej "olbrzymki" podczas gdy Gorec prowadził swoistą dyplomatyczną wojnę o jej uznanie - jak na razie bezskutecznie...
Prace dobiegły końca w lutym 1934. Pierwszym testem były krajowe zawody, które odbyły się już 4 lutego. Pod koniec marca tego samego roku miały tu miejsce międzynarodowe mistrzostwa z udziałem najsłynniejszych skoczków norweskich, austriackich i czeskich. 25 marca Birger Ruud skokiem na 92 metry ustanowił nowy rekord świata! Następnego dnia gazety pisały o "bajce która stała się rzeczywistością"...
Wystarczył rok, aby ten wówczas imponujący wyczyn stał się tylko historią, a to dzięki Reidarowi Andersenowi, który skoczył tu na odległość 99 metrów.
Tymczasem spór między słoweńskimi działaczami, a konserwatywnym FISem, który za bezpieczne uważał skoki na co najwyżej 70 metrów nadal trwał. Sugestia Słoweńców aby rozbić dyscyplinę na dwa rodzaje: skoki klasyczne i dłuższe, zwane lotami, nie została nawet rozważona. Nawet wstawiennictwo tak wielkiego autorytetu jak Pierre de Coubertin nic tu nie zmieniło. 4 kwietnia 1935 roku w słynnym przemówieniu stwierdził on, że dążenia do narzucenia ograniczeń w sporcie to utopia, gdyż miłośnicy sportu potrzebują nieograniczonej wolności. Tym, którzy są gotowi ryzykować, aby bić światowe rekordy zadedykował łacińskie powiedzenie "Citius, Altius, Fortius". Wszystko na próżno... W pewnym momencie norweska opozycja zagroziła nawet Gorecowi zakazem wstępu na konkursy. Mimo tego jego cel - umożliwianie oddawania jak najdłuższych skoków - pozostał niezmienny.
15 marca 1936 roku na skoczni w Planicy Austriak Sepp Bradl poszybował w "drugie stulecie historii skoków narciarskich". Był pierwszym człowiekiem który oddał ponad stumetrowy skok (dokładnie 101,5 m). Planica odniosła moralne zwycięstwo nad FISem w 1938. Na kongresie w Helsinkach Gorec dostarczył niepodważalnych argumentów co do bezpieczeństwa skoczni i udowodnił, że traktowanie jej jako "czarną owce" było dalece niesprawiedliwe. W ten sposób zawody w Planicy zostały oficjalnie zaliczone do kalendarza FIS.
Ostatnie poprzedzające napaść niemiecką, odbyły się w 1941 roku, kiedy to pięciokrotnie padał nowy rekord a ostateczne słowo należało do Rudiego Gehringa, który poszybował na 118 m. Na następny konkurs trzeba było czekać 6 lat. W czasie wojny skocznia została mocno uszkodzona, tak więc konieczne okazało się jej odnowienie.
Tymczasem Boudek kreślił już plany nowej 160 metrowej skoczni. Niestety pracę nad nimi przerwała jego śmierć. Ostatnie zawody na odnowionej "Olbrzymce" odbyły się w 1966. Wtedy już była ona uważana za skocznię 120- metrową. Chwalebnymi następcami Boudka i Rozmana stali się bracia Gorisek - opracowali plany wspaniałego 190 - metrowego mamuta, którym Velikanka jest dzisiaj. Kolejne zmiany w 1994 roku umożliwiły przekroczenie 200 metrów, czego jako pierwszy dokonał Fin Toni Nieminen, 17 marca 1994 roku.
Velikanka tak jak w każdej chwili swojej historii jest skocznią modelową, stanowiącą wyzwanie dla pragnących bić światowe rekordy śmiałków... Rokrocznie odbywają się tu zawody Pucharu Świata. Planica jest także miejscem, w którym kilkakrotnie rozgrywane były MŚ w lotach narciarskich: w 1972 (pierwsze w historii), 1979, 1985, 1994, 2004 i 2010 roku. Las dobrze chroni skocznię przed wiatrem. To tutaj skoczkowie osiągają największe odległości, skocznia na której po raz pierwszy w historii oddano skoki na 100 m, a później 200 metrów. Miejsce nazywane kolebką i matką lotów narciarskich, bezskutecznie ubiegało się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006.
W mieście znajduje się klub SD Planica.

Szychu
Nie wypada z formy

Ulubiony Skoczek: Markus Eisenbichler, Spela Rogelj
Grupa: Wicedyrektor PŚ

Poziom: 47
HP: 3345/7965
 42%
MP: 0/3803
 0%
EXP: 175/234
 74%
Ostrzeżeń:
 1/4/7
Wysłany: 2015-11-15, 22:43     

Letalnicaa! Zdecydowanie najlepsza skocznia na świecie! Piękny obiekt pamiętający już niejedne dalekie loty, niejedne fatalne upadki i wiele rekordów świata. To tutaj Piotr Fijas bił rekord świata w długości lotu w 1987 roku. To tutaj po raz pierwszy została przekroczona bariera 200 m. Swego czasu to była jedyna skocznia, na której można było latać ponad 230 m.
Niedawno przeszła modernizację i powiększyły się jej parametry. Ale mimo to ten obiekt dalej zachował swój urok. Rywalizacja jest tutaj na naprawdę wysokim i wyrównanym poziomie obfitującym w dalekie skoki. I to jest to, co różni ją od Vikersundbakken - nie ma co prawda rekordów świata (choć już niejeden PB padł), ale za to widowisko jest dużo ciekawsze. Tor lotu jest inny - tutaj się lata wysoko, prędkości też są duże.
Rekordzistą jest póki co Peter Prevc - 248,5 m, ale warto dodać, że ten skok jest ustany telemarkiem, a więc jest pewna rezerwa i z pewnością da się tutaj osiągnąć 250 m. Ciekawe, czy już w tym sezonie padnie tutaj ta granica na Letalnicy czy jeszcze nam przyjdzie poczekać.

W każdym razie skocznia legendarna i na pewno jeszcze niejeden raz się na tej skoczni zapisze historia.
Ostatnio zmieniony przez Szychu 2015-11-30, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  

Szczurini

Ulubiony Skoczek: Ma?ysz, Stoch, Kasai, Koivuranta, Forfang.
Grupa: Wizjoner Skoków

Poziom: 51
HP: 5488/10164
 54%
MP: 0/4853
 0%
EXP: 110/280
 39%
Wysłany: 2015-11-15, 22:54     

Najlepszy mamuci obiekt świata - bez wątpienia. Vikersund może się przy Planicy schować.
W konkursie większość skoków ponad 200 metr, w pamiętamy jak dużo skoków poza HS było już w pierwszym Pucharze Świata po modernizacji tego obiektu. Porównując do Vikerund; tam przeskoczenie dwukrotnie 200 metra, to już pewniak wysokiej lokaty. :P
Swój fenomenalny lot Prevc wykończył świetnym telemarkiem, więc wydaje mi się, że 250 metrów tutaj to kwestia czasu, dobrych warunków i formy.
A na koniec skok, który wygląda jakby ktoś grał w DSJ, ta wysokość... :D
https://www.youtube.com/watch?v=yrfAhN9rL9o

Uwielbiam ten obiekt, prędkość na progu, wysoki tor lotu, atmosfera i zawsze fenomenalne zawody.

VoxaiK

Ulubiony Skoczek: Peter Prevc
Grupa: Człowiek z Excela

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 2/9
 22%
Wysłany: 2016-02-02, 21:57     

Kiedy się skończy weekend w Planicy ja już czekam z niecierpliwością na następny. Mimo, że to już nie jest HS215 tylko 225, ale jednak Vikersundbakken jest mniej emocjonująca dla kibica wg. mnie. Wg. mnie 250m na Vikersundbakken trochę nie wydaje się aż tak daleko. Powiem Wam, że mi się wydawało, że Prevc skoczył wtedy 1m może 2m dalej niż Evensen ... A 248.5m Prevca robiło wrażenie.

https://www.youtube.com/watch?v=dYiMlIRJkew
A tak się jeszcze dopowiem kto wg. mnie najładniej leciał na Letalnicy.
Położenie nart piękne.

dorian2t

Ulubiony Skoczek: Kamil Stoch
Grupa: Janusz

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2017-03-23, 16:44     

A ja mam trochę odmienną opinię na temat tej skoczni. Przed modernizacją ta skocznia była rzeczywiście najpiękniejsza, a konkursy najlepsze. Wtedy niesamowitym wydarzeniem było pokonanie 220m. Po modernizacji skocznia trochę straciła uznania w moich oczach. Ta skocznia stała się dla mnie zbyt... łatwa. Teraz tam nawet nielot może doskoczyć do 200m. Ja najbardziej lubię oglądać takie zawody, gdzie warunki ci dobitnie pokazują, kto jak daleko potrafi polecieć, ale nie w takich warunkach, gdzie taki sobie Nejc Dezman skacze 230m, tylko gdy nieloty skaczą swoje, a najlepsi skaczą również swoje.
Poza tym ja skoków w Planicy nie nazwę lotami, gdyż - jak powiedział Hannu Lepistoe - na tej skoczni liczy się dobre odbicie, a nie umiejętność wykorzystania umiejętności aerodynamicznych w powietrzu.
I dlatego wolę oglądać skoki w Vikersund. Dla mnie o wiele piękniejszy jest lot, gdzie się leci niziutko nad zeskokiem, a potem jest tak jakby odbicie od buli. Tak zresztą kiedyś było na Velikance, a teraz na Letalnicy tak niestety nie jest. Ja podzielam zdanie Lepistoe, że loty w Vikersund, to są loty, a loty w Planicy, to są skoki - tyle, że dłuższe.

Odpowiedz do tematu